Gratulujemy!


                          Wanesa Szawlis, uczennica IIIG kl. Gimnazjum im Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, w republikańskich eliminacjach XXXI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Litwie (nauczycielka Teresa Gailun), została zakwalifikowana do zawodów III stopnia, uzyskując jednocześnie tytuł finalisty i otrzymając zaświadczenie według wzoru określonego przez MEN RP.

Gratulujemy!

Pod parasolem języka litewskiego


                        Kolorowy i pełen różnorodnych imprez był miesiąc języka litewskiego, poświęcony 30-leciu odzyskania niepodległości przez Litwę. Odbył się konkurs recytatorski uczniów klas początkowych, którego zwycięzcy recytowali wiersze podczas takiegoż konkursu w niemenczyńskim centrum metodycznym. Najmłodsi rysowali też aplikacje, poświęcone Litwie, starsi tworzyli trójkolorowe upiększenia. 10 marca odbył się uroczysty koncert ,,Wianek pieśni i tańców Tobie, Litwo‘‘, który prowadziły uczennice klasy IIG. Wszystkie wystąpienia były głośno oklaskiwane.

Uczniowie gimnazjum urodzili się i żyją w wolnej Litwie, cenią to, co mają, czym mogą się szczycić, wykorzystują każdą możliwość, by wspólnie świętować i tworzyć przyszłość naszej Ojczyzny.

Lekcja otwarta języka angielskiego


W przededniu 30-tej rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości uczniowie klasy 8 zaprosili swoich młodszych kolegów z klas 5 i 6 na otwartą lekcję języka angielskiego, której tematem były najczęściej odwiedzane miejsca na Litwie. Ósmacy przygotowali krótkie przemówienia i prezentacje o historycznych i ciekawych miejscach: Katedra Wileńska, Góra Krzyży. Zamek Gedymina, Wieża telewizyjna, Cmentarz Rossa i inne. Piątacy i szóstacy podzielą się wrażeniami na lekcjach języka litewskiego. Lekcję angielskiego obserwowały też lituanistki Julija Bazeviciene i Beata Martinkiewicz.
Najlepsze życzenia z okazji 11 marca!

Wycieczka do młodzieżowego centrum pracy


                          W piątek, 6 marca uczniowie klas IG i IVG udali się na wycieczkę do Wileńskiego Młodzieżowego Centrum Pracy. Z pomocą pracownic centrum uczniowie wykonywali różne testy i zadania, np.próbowali ustalić osobliwości charakteru, koło zainteresowań i skłonności. Gimnazistów zapoznano też z zapotrzebowaniami rynku pracy w różnych regionach Litwy. Później odwiedziliśmy znajdującą się na Starówce Wileńskiej galerię ,,Manufaktura witrażu‘‘. Obejrzeliśmy ulokowaną w piwnicy XVI-wieczną ekspozycję wyrobów witrażowych, zapoznaliśmy się z techniką tworzenia witrażu i sami próbowaliśmy tworzyć. Zanim wrócić do domu, na Placu Ratuszowym podziwialiśmy akcenty Jarmarku Kaziukowego.

Jak zapusty, to zapusty…

         25 lutego w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Bujwidzach odbyła się zabawa zapustowa, w której uczestniczyła społeczność naszego gimnazjum.

Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, zgadywaliśmy zagadki. Uczniowie klas najmłodszych zaprezentowali swoje kolorowe maski zapustowe. Każda maska była oryginalna, dlatego zwyciężyła przyjaźń. Każdy otrzymał nagrodę pocieszenia -słodycze. W końcu uroczystości odbyła się szczęśliwa loteria, podczas której każdy uczestnik otrzymał swój prezent i wspaniały nastrój.

W tym roku na zapusty wypadła pogoda ponura i deszczowa, ale to nas nie zatrzymało. Nasi najmłodsi koledzy – przedszkolacy i zerowiacy – spalili Marzannę i wypędzili zimę z naszych okolic. Po wesołej zabawie wszyscy wróciliśmy do szkoły, gdzie na nas czekały pyszne kiełbaski i bułeczki.

Prezydent gimnazjum
Wanesa Szawlis

Projekt ,,Pod parasolem języka Litewskiego‘‘

Studniówka 2020


         Studniówka jest dla maturzystów jakby pierwszym przypomnieniem, że życie szkolne dobiega końca. 14 lutego pod dźwięki uroczystej muzyki w holu gimnazjum zebrani najbliżsi pozdrowili tegorocznych maturzystów.

Dwunastoklasiści podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ich dzieciństwo i dorastanie było szczęśliwe. Podzielili się swoją wizją szkolnego życia.
Na pewno najtrudniejszym etapem było przyszykowanie scenariusza studniówki, który odpowiadałby i podobał się dla wszystkich. Oczywiście, zawsze zostaje uczucie, że można byłoby zrobić lepiej, ale romantyczny taniec na zakończenie odrzucił wszelkie wątpliwości. Szkoda, że tak szybko się skończyło…

Wychowawczyni klasy maturalnej dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia Studniówki, a swoim wychowankom życzy, by pozostałe do egzaminów 100 dni były najpiękniejszymi w ich szkolnym życiu i żeby w czasie egzaminów towarzyszyło im szczęście.

Niezwykłe spotkania


                 20-23 lutego w Wilnie odbyły się Międzynarodowe Targi Książki. Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego nie tylko zwiedzali Targi, uczestniczyli w spotkaniach, rozmawiali z autorami książek, ale także 21 lutego w Literackiej sali filmowej obejrzeli film „Kronika wypadków miłosnych” (reż. Andrzej Wajda, 1985 r.) Film jest adaptacją filmową powieści Tadeusza Konwickiego pod tym samym tytułem. Akcja wydarzeń rozgrywa się w Wilnie. Jest wiosna 1939 roku. Film w poetycki i nostalgiczny sposób opowiada historię wchodzenia młodych ludzi w dorosłość.
Następnego dnia (sobota 22 lutego) uczestniczyliśmy w spotkaniu z córką Tadeusza Konwickiego – p. Marią Konwicką. Właśnie na tym spotkaniu odbyła się prezentacja litewskiej edycji książki Tadeusza Konwickiego „Kronika wypadków miłosnych”. Maria Konwicka przybliżyła publiczności postać swego ojca, opowiedziała o spotkaniach z Wilnem, zaprezentowała swoją książkę, w której opowiada o nim.
Cieszymy się, że mieliśmy okazję pogłębić wiedzę o patronie naszego Gimnazjum – Tadeuszu Konwickim i osobiście poznać jego córkę – Marię Konwicką.

                                                                                                                                                 P.o. dyrektor Zenobia Mikielewicz

Internet nie wybierze zawodu!

                             6 lutego uczniowie klas III – IV G razem z socjalnym pedagogiem Olgą Butkiewicz wzięli udział w wystawie ,,Studia 2020″, która co roku odbywa się w Litewskim Centrum Wystawowo-Kongresowym ,,Litexpo”.
Co będę robił w przyszłości? Jak wybrać zawód, żeby nie żałować? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć właśnie na tej wystawie, ponieważ przedstawia ona wszystkie usługi związane z nauką, edukacją na Litwie, a także poza jej granicami. Doradcy zawodowi, przedstawiciele edukacji oraz organizacje studenckie pomagają młodym ludziom zdecydować, co robić po ukończeniu studiów i jak budować swoją przyszłość.

Brawo!!!

4 – 5 lutego w naszym Gimnazjum  im. Tadeusza Konwickiego odbyła się XXXI Rejonowa Olimpiada Literatury  i Języka Polskiego. Honoru naszego gimnazjum broniła uczennica IIIG klasy Wanesa Szawlis, która została laureatką . W marcu będzie reprezentowała rejon wileński na Krajowej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.