Uczniowie klasy 3 wzięli udział w strefowym projekcie ,,Europa – to my“. Celem projektu było : wzbudzanie zainteresowania kulturami innych narodów, rozwijanie tolerancji i szacunku do ludzi różnych narodowości.
Projekt podzielony był na 3 etapy: pierwsze dwa odbywały się w placówce szkoleniowej uczestników, ostatni – na terenie okręgu wileńskiego w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach.
Pierwszym zadaniem było stworzenie plakatu o wybranym kraju.
Drugim – utworzenie prezentacji na temat najpopularniejszych atrakcji turystycznych.
Trzecie zadanie -zaprezentować swoją pracę na spotkaniu końcowym.
Wybranym krajem naszych uczniów była Estonia.
W trakcie realizacji projektu uczniowie poprzez różne działania zdobywali wiedzę na tematy dotyczące wybranego kraju, w zakresie jego lokalizacji na mapie, poznania symboli narodowych, zabytków i ważnych miejsc, charakterystycznych potraw, elementów języka.
W ramach projektu nasi uczniowie 18 kwietnia byli w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach, gdzie zdobyli nowe doświadczenia i rozwinęli zainteresowania dotyczące Europy.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział w projekcie, bawiąc się i ucząc jednocześnie!
Projekt ,,Europa – to my“
“Marzec – miesiącem bez drwin i kpin”
W marcu w naszym gimnazjum w ramach akcji społecznej „Miesiąc bez przemocy” odbyły się zajęcia edukacyjne, których celem było zwiększenie świadomości społeczności gimnazjalnej na temat przemocy. Uczniowie uczestniczyli w wielu działaniach i pogadankach podczas lekcji wychowawczych. Wykonywali plakaty o przyjaźni.
Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania skłoniły uczniów do refleksji nad swoim zachowaniem. Chcemy, aby w naszym gimnazjum zawsze panowała zgoda i przyjaźń.
Pedagog socjalny Olga Butkiewicz
KANGUR – 2024
21 marca najlepsi matematycy naszego gimnazjum uczestniczyli w międzynarodowym konkursie „KANGUR – 2024”. Rozgrywany konkurs był w 6 kategoriach. Konkurs ma charakter jednorazowego testu, na rozwiązanie którego przeznaczone jest 75 minut (dla uczniów klas początkowych – 60 min.).
Celem tego konkursu jest:
• Popularyzacja matematyki wśród uczniów szkoły;
• Rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych;
• Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia;
• Budzenie nawyku współzawodnictwa;
• Wyłonienie z grupy uczniów zainteresowanych tym przedmiotem oraz uzdolnionych matematycznie.
Gratulujemy uczestnictwa i życzymy wspaniałych wyników!
Wyjazd edukacyjny do “Artoteki”
W środę 20 marca uczniowie klas IG i II G naszego Liceum pojechali na wycieczkę edukacyjną do Wilna. W Muzeum Pieniądza odbyliśmy sesję edukacyjną, podczas której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat początków produkcji i dystrybucji banknotów i monet euro. Następnie edukacja odbyła się w „Artotece”, gdzie rozpoczęliśmy pracę twórczą: stworzyliśmy zegary ścienne, najpierw pomalowaliśmy tarcze, następnie włożyliśmy mechanizmy zegarowe i wykonaliśmy ręcznie robione zegary ścienne. Uczniowie mogli zabrać ze sobą wykonane przez siebie zegarki. Po obiedzie w restauracji McDonald’s uczniowie pełni wrażeń i emocji wrócili do szkoły.
Dzień Liczby Pi w naszym gimnazjum
14 marca – Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z okazji tego dnia uczniowie klasy IG zorganizowali koncert, gry oraz zabawy.
Podczas pouczających i poszeżających wiedzę zajęć uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się wiele ważnej informacji i ciekawostek o liczbie Pi.
Gra intelektualna „Bitwa mózgów”
Z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Państwa Litewskiego uczniowie klas 7 – IVG wraz z nauczycielkami wzięli udział w grze intelektualnej „Bitwa mózgów”. Organizatorem tej gry była Krystyna Klimaszewska – administrator bujwidzkiego oddziału Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury. Pytania dotyczyły historii naszego państwa, znanych i zasłużonych dla kraju osób oraz okresu, kiedy Litwa odzyskała niepodległość.
Uczniowie, podzieleni na grupy, z zapałem dyskutowali zastanawiając się nad odpowiedziami na pytania prowadzącej. Była to dobra okazja, aby wykazać się swoją wiedzą z historii Litwy, dowiedzieć się wiele nowego i jednocześnie uświadomić sobie, jak wiele trzeba włożyć pracy i wysiłku, by móc ,,błysnąć’’intelektem. Po zakończeniu gry i podsumowaniu wyników wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody.
Kiermasz Kaziukowy – 2024
,,Na Kaziuka, na Kaziuka!
Każdy tutaj szansy szuka”.
4 marca, takimi słowami uczniowie klasy 5 powitali i zaprosili na Kiermasz Kaziukowy gości, nauczycieli, rodziców, dziadków oraz kolegów i koleżanek. Nawiązując do tradycji pradziadów od wielu lat organizowany jest kiermasz w naszym gimnazjum, do którego wszyscy szykują się zawczasu. Jarmark zachwycał pomysłami naszych uczniów, rodziców oraz dziadków. Stoiska przepełnione były różnorodnymi smakołykami, wypiekami domowymi oraz własnoręcznie wykonanymi przedmiotami codziennego użytku oraz upominkami. Między stoiskami unosił się zapach smakołyków: ciast, pączków, faworków oraz waty cukrowej. Były nawet palmy, które można było kupić, aby poświęcić w kościele w Niedzielę Palmową. Każdy mógł nabyć wyroby według gustu i zapotrzebowania. Wszystkim towarzyszyła miła i radosna atmosfera. To była dobra okazja do poznania tradycji naszego kraju.
Olimpiada z Plastyki
28 lutego w gimnazjum Juliusza Słowackiego w Bezdanach odbyła się XXX Olimpiada z Plastyki, temat do prac artystycznych brzmiał “Wolny jak ptak”.Honor naszego gimnazjum broniła uczennica klasy IG, Aurelija Šimanelytė.Do olimpiady uczennicę przyszykowała nauczycielka plastyki Luiza Wołodko.Trzymamy kciuki i czekamy na rezultaty.





































































