Dni języka litewskiego

Dużo ważnych dat obchodzi nasze państwo, jedne z nich – 16 lutego i 11 marca. Te dwa święta w naszym gimnazjum łączy długotrwały projekt „Pod parasolem języka litewskiego“, w ramach którego odbywały się różne imprezy: uczniowie pisali wypracowania, rysowali, pogłębiali wiedzę o ojczyźnie. Projekt zakończył koncert, który przy pomocy wychowawców i nauczyciela od muzyki zorganizowali uczniowie. Dźwięczały piosenki, wiersze, tańce poświęcone Litwie. Wspólnie spędzony czas był treściwy i na pewno na długo się zapamięta.

St. nauczycielka jęz. litewskiego Janina Litwin

Projekt ,,Robert Burns – piewca Szkocji’’

Od roku 1999 dzień 21 lutego został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.
Język to swoista cecha każdego narodu, sposób myślenia. Dlatego i w dzisiejszych czasach każdy naród dąży do zachowania swego języka.
7 marca w naszym gimnazjum odbyło się przedstawienie projektu ,,Robert Burns – piewca Szkocji’’. Uczniowie klas 8 – IIIG w czterech językach zapoznali zebranych z biografią poety, z wpływem folkloru, przyrody i miłości na jego twórczość. Każdy uczeń miał okazję się wypowiedzieć. Dźwięczały liryczne pieśni i wiersze na tle górskiego szkockiego pejzażu.
Każdy naród ma swoich zasłużonych ludzi, ale chyba tylko Szkoci mogą szczycić się tym, że dzień urodzin ich rodaka Roberta Burnsa stał się nieoficjalnym szkockim świętem narodowym.
R. Burns rozumiał, że język szkocki bynajmniej nie jest jakimś barbarzyńskim dialektem, że w języku szkockim można przekazać wszystkie barwy poetyckie – od ostrej satyry do delikatnych motywów lirycznych. Twórczość poety ma głębokie korzenie narodowe i jest głęboko przesiąknięta duchem miłości do swobody. Szkoci nigdy nie zapomnieli o swej niezależności, dlatego skrzętnie pielęgnują swoje tradycje narodowe, obyczaje, język. To jest dobry wzór do naśladowania.
Szczególne miejsce w poezji Burnsa zajmuje liryka miłosna. Język poety jest bogaty w środki artystyczne. Autor rozumie istotę przyrody, gdyż sam jest dzieckiem natury.
Z twórczością Burnsa związany jest ostatni rozkwit języka szkockiego.

Projekt kurowała metodyczna grupa języków.
Weronika Grakalskienė st. nauczycielka języka angielskiego
Jelena Mincewicz st. nauczycielka języka rosyjskiego
Irena Szulska st. nauczycielka języka polskiego

Studniówka 2023

“,,Każdy dzień jak kartka z kalendarza,
Spełnia się i nigdy nie powtarza…”

Uczniowie klasy IVG mają już za sobą Studniówkę. Studniówka jest bardzo ważną imprezą, pierwszą na progu dorosłości. Jest to święto, które każdy maturzysta przeżywa jeden raz i zapamiętuje na całe życie.
,,Poloneza czas zacząć”-tym fragmentem poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza rozpoczął się piękny polonez, taniec, bez którego trudno wyobrazić sobie imprezę maturzystów.
Część oficjalną rozpoczęła przemówieniem dyrektor gimnazjum Zenobia Mikielewicz, która życzyła maturzystom dobrych wyników na egzaminie jak również dobrych wyborów życiowych.
Poprzez ciekawy program artystyczny maturzyści podziękowali dyrekcji gimnazjum, nauczycielom, wychowawcom oraz rodzicom. Życie szkolne przypominały piosenki, scenki oraz filmik. Z kolei maturzystom życzenia składali rodzice, pierwsi nauczyciele, wychowawczyni, którzy wręczyli także pamiątki.
Uczniowie z klasy IIIG złożyli życzenia, przedstawili filmik z życzeniami całej społeczności gimnazjalnej, a także przepowiedzieli, co czeka maturzystów. Studniówka przebiegała bardzo wesoło, w ciepłym gronie najbliższych i najważniejszych osób: dyrekcji, nauczycieli, kolegów oraz rodziców. Podczas wieczoru nie zabrakło uśmiechów na twarzy, pogodnego i radosnego nastroju. Były także wspólne, pamiątkowe zdjęcia. Potem przyszedł czas na zabawę poza szkołą.
Życzymy udanej matury, wspaniałych wyników, wymarzonych studiów i dobrego startu w dorosłe życie!

Wychowawczyni klasy IVG Teresa Gajlun

Upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

,,Był taki rok, rok 63,
Gdzie garść Polaków pełna męstwa mocy,
Silna nie liczbą, ale wolą ducha,
Chciała powalić olbrzyma północy,
Zerwać kajdany niewoli łańcucha”.

W tym roku mija 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864.To największe polskie powstanie narodowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim oraz 1 lutego 1863 r. na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Powstanie skierowane było przeciwko Imperium Carskiemu i miało charakter wojny partyzanckiej.
W dniach 23-31 stycznia w naszym gimnazjum odbył się projekt pt. „Powstanie Styczniowe w historii, literaturze i innych tekstach kultury”, którego celem było zainteresowanie uczniów przeszłością, kształtowanie wyobraźni historycznej, literackiej i postaw patriotycznych.
Już 23 stycznia uczniowie mogli obejrzeć prezentację o powstaniu styczniowym w świetle historii, którą przedstawiła nauczycielka historii Ilona Masiewicz.
Rok 2023 ogłoszony został Rokiem Powstania Styczniowego w rejonie wileńskim. Dla upamiętnienia 160. rocznicy powstania, ważnego dla narodu litewskiego i polskiego, 24 stycznia w Starym Teatrze w Wilnie (dawny Teatr na Pohulance) odbyła się uroczystość poświęcona uczczeniu pamięci uczestników powstania i zesłańców. W tej uroczystości wzięli udział nasi uczniowie wraz z p.o. dyrektor Zenobią Mikielewicz i polonistkąTeresą Gajlun. Podczas imprezy uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę o poświęceniu i ciężkiej walce w obronie wolności swego narodu. Teatr ,,Wędrówka” z Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu przedstawił spektakl ,,Wigilia na Syberii”, a były zesłaniec opowiedział swoje przeżycia z zesłania.
25 stycznia odbył się konkurs plastyczny ,,Powstanie styczniowe w barwie i kolorze”, nad którym czuwała nauczycielka plastyki Luiza Wołodko.
26 stycznia odbył się konkurs piosenki patriotycznej „Ocalmy od zapomnienia”, Klasy początkowe rozpoczęły imprezę od odśpiewania hymnu narodowego ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie każda klasa zaśpiewała przygotowaną piosenkę. Brzmiały pieśni patriotyczne i żołnierskie. Nad tym konkursem czuwał nauczyciel od muzyki Robert Klimaszewski.
27 stycznia cała społeczność gimnazjalna zebrała się w auli na konkursie recytatorskim pt. ,,Prawda uskrzydlona najpiękniejszą poezją”. W nim brali udział uczniowie klas 5-7, a prowadzącymi byli Aurelija i Krzysztof (uczniowie klasy 8). Podczas powstania styczniowego poezja spełniała ważne funkcje społeczne: podtrzymywała na duchu, dodawała siły i otuchy, a także zagrzewała do walki.
30 stycznia uczniowie klasy 8, IG oglądali i omawiali film ,,Wierna rzeka” na podstawie powieści S. Zeromskiego pod tym samym tytułem. To polski film historyczny, który opowiada o losach powstańca, księcia Józefa Odrowąża. Akcja rozgrywa się w 1863 roku, jest to okres powstania styczniowego.
Zwieńczeniem realizacji projektu edukacyjnego pt. „Powstanie Styczniowe w historii, literaturze i innych tekstach kultury” był quiz wiedzy o Powstaniu Styczniowym.
Projekt pt. „Powstanie Styczniowe w historii, literaturze i innych tekstach kultury” był doskonałą lekcją patriotyzmu i pamięci o tych, którzy już odeszli, ale ich potomkowie nadal żyją wśród nas, dlatego warto o tym przypominać następnym pokoleniom.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za udział i zaangażowanie.

Dzień Babci i Dziadka

Kochamy Was ! Haslo widniejące na sali miało przypomnieć o tym pięknym dniu,jak wazni i potrzebni są dziadkowie wnuczętom. Święto rozpoczęło się od tańca dziewcząt klas początkowych.Licznie zebrani dziadkowie i babcie witali hucznymi oklaskami swe wnuczęta jako małych artystów. Najmłodsze piosenkarki z zerówki pieknie wykonały piosenkę o Babci. Uczniowie klas młodszych tanczyli, śpiewali , recytowali wiersze z okazji tego pięknego dnia. Wykonawcy z klasy 6 wystawili mini spektakl o Czerwonym Kapturku i Babci we współczesnej wersji . Na zakończenie wnukowie wreczyli swym kochanym Dziadkom piękne pocztówki z kwiatami.

Uczestnictwo w Olimpiadzie z Języka Angielskiego

12 stycznia br. w Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu odbył sie rejonowy etap Olimpiady Języka Angielskiego. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice klasy IIIG Sandra Šimanelytė i Ingrida Rynkun. W tym roku uczestnicy musieli napisać dwie prace pisemne, na podstawie oglądanego reportażu na aktualny temat oraz w parach przedyskutować przeczytany artykuł.

Nauczycielka języka angielskiego Weronika Grakalskienė

Zaproszenie

Przedświąteczny nastrój w naszym gimnazjum

Przez cały grudzień trwały przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Na początku miesiąca był ogłoszony konkurs ,,Świąteczne miasteczko”. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie. A mianowicie:
dla grupy przedszkolnej ( wych. p. J. Mincewicz );
dla klasy 1 ( wych. p. T. Wąsowicz);
dla Damiana Makiewicza, Dominika Tretjaka – ucz. kl. 2;
dla Jakuba Szukiewicza, Lijany Szapuro, Armandasa Grigasa, Adama Wobolewicza – ucz. kl. 3;
dla Antoniego Butkiewicza – ucz. kl. 6;
dla Dominika Kuleszy, Juliany Migunovaitė, Ewaldasa Pietunowasa, Jowity Podleckiej, Kamili Poszewieckiej – ucz. kl. 7;
Także dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się do stworzenia świątecznej atmosfery w gimnazjum (stoiska, udekorowanie okien, klas, korytarzy).

Jasełka w naszym gimnazjum

„Boże Narodzenie daje nam możliwość zatrzymania się i zastanowienia nad ważnymi rzeczami wokół nas” – David Cameron.

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego też tradycją naszego gimnazjum są Jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie, w którym oprócz typowych, historycznych elementów związanych z narodzeniem Jezusa znalazła się refleksja nad dniem dzisiejszym. Na zakończenie występu, wzbogaceni przesłaniem płynącym z Jasełek, wszyscy razem zaśpiewaliśmy kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.
Po przedstawieniu głos zabrała dyrektor gimnazjum Zenobia Mikielewicz, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne.
Katechetka Olga Butkiewicz przeczytała fragment Ewangelii według Św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. W świąteczną atmosferę wprowadziły nas także życzenia składane sobie wzajemnie podczas dzielenia się opłatkiem.

Pozdrowienie