Wycieczka do Moletai

W czerwcu br. w ramach projektu ,,Koszyczek jakości’’ uczniowie klas 5 – IIIG naszego gimnazjum zwiedzili Obserwatorium Astronomiczne w Moletai oraz Litewskie Muzeum Etnokosmologii. W czasie wycieczki dzieci zapoznały się z nowinkami astronomicznymi Litwy i świata, obejrzały kolorowe zdjęcia planet, gwiazd i galaktyk, a także zobaczyły największy w Europie Północnej teleskop o średnicy 165 cm.
W Muzeum Etnokosmologii gimnazjaliści zapoznali się z czarującym światem gwiazd. Podróż rozpoczęła się w podziemnej galerii. Oglądając ekspozycję muzeum, zwiedzający doświadczali coraz nowych wrażeń i odkryć. Dowiedzieli się, jak w różnych epokach ludzie poznawali świat Kosmosu – począwszy od etnicznej litewskiej symboliki kosmologicznej, poprzez poznanie ciał niebieskich i różnych kalendarzy, tworzonych przez naszych przodków, kończąc najnowszymi urządzeniami, służącymi do pomiarów, astronomią, kosmonautyką i poszukiwaniami życia pozaziemskiego we Wszechświecie.
W końcu wycieczki z 32 metrowej wysokości uczniowie obejrzeli wspaniałą panoramę sześciu jezior i przepięknych okolicznych lasów.
Do domu wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i szczęśliwi, że dzięki projektowi mieliśmy możliwość zwiedzić unikalne miejsca i zapoznać się z nowinami astronomicznymi.

Członkinie grupy projektu ,,Koszyczek jakości’’
Beata Martinkiewicz i Olga Butkiewicz