Wirtualny integrowany projekt z plastyki i języka angielskiego

,,Troszcząc się o szczęście innych, znajdziemy i swoje’’. – Platon

W 2012 r. ONZ ogłosiła 20 marca Międzynarodowym Dniem Szczęścia, a w 2013 r. dzień ten był obchodzony oficjalnie. Celem dnia szczęścia było zwrócenie uwagi wszystkich państw świata na konieczność podjęcia konkretnych działań, prowadzących do ulepszenia psychologicznego, fizycznego i socjalnego samopoczucia ludzi.
W naszym gimnazjum dzień ten był obchodzony wirtualnie. Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie mieli do wyboru różne kierunki działalności, np. znaleźć wypowiedzi znanych ludzi o szczęściu, opisać albo przedstawić przedmioty lub przeżycia, które dają poczucie szczęścia, tworzyli asocjogramy z wyrazem ,,szczęście’’. Młodsi śpiewali piosenki, a starsi pisali wypracowanie o znaczeniu i ważności przyjaźni, analizowali tekst o działaniach, które powodują, że czujemy się szczęśliwi.
Na lekcjach plastyki uczniowie próbowali pojęcie szczęścia odzwierciedlić na kartkach papieru, przedstawiając to, co najbardziej kojarzy im się z wyrazami ,,szczęście’’ i ,,uśmiech’’. Dyskutowali o tym, czym jest szczęście. Okazało się, że każdy je rozumie i odczuwa po swojemu. Może podczas pandemii współczynnik szczęścia dla wszystkich jest nieco niższy, ale pięknie się uśmiechać potrafi każdy. Tak zrodziła się idea stworzenia rysunków ,,Selfi’’ – jak wyglądamy, gdy się uśmiechamy. Uczniowie klas starszych próbowali znaleźć szczęście, które tkwi w sztuce. Przedstawiali przyrodę, uczucia itp., dzięki którym czuli się szczęśliwi. Używając jaskrawych i ciepłych barw obrazowali swoje szczęście, żeby się nim podzielić z bliskimi..
Życzymy, żebyście byli szczęśliwymi nie tylko w tym dniu, ale codziennie – uśmiechając się i dzieląc się szczęściem z innymi!

Nauczycielka języka angielskiego Weronika Grakalskienė,
nauczycielka plastyki i technologii Luiza Wołodko