Międzynarodowy program prewencyjny “Przyjaciele Chomika”

W naszym gimnazjum jest realizowany program prewencyjny “Przyjaciele Chomika”, w którym biorą udział uczniowie klas 2 i 3.
“Przyjaciele Chomika” to program, który uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Program składa się z 6 modułów: uczucia, komunikacja, przyjaźń, rozwiązywanie problemów, zmiany, kontynuacja.
Celem programu jest poprawienie istniejących umiejętności i pomoc dziecku w zdobyciu nowych umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i umiejętności społecznych: rozumienie i mówienie o uczuciach, mówienie tego, co chce powiedzieć, uważne słuchanie, nawiązywanie i utrzymywanie przyjaźni, pomoc i pomaganie innym, samotność, odrzucenie, rozwiązywanie konfliktów, utrata, a nawet śmierć.
Podczas zajęć uczniowie mają okazje do zabaw, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach, jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami.

Koordynator projektu socjalny pedagog
Olga Butkiewicz