Projekt ,,Pod parasolem języka litewskiego‘‘

W okresie między dwoma najważniejszymi świętami Litwy – od 16 lutego do 11 marca – w gimnazjum tradycyjnie odbywały się Dni Języka Litewskiego.
W dniach 24-26 lutego uczniowie klas pierwszej i drugiej, słuchając piosenki ,,Narysuję Litwę‘‘, wykonywali zadanie twórcze.

3 marca był dniem kina litewskiego. Uczniowie klas gimnazjalnych oglądali online film dokumentalny ,,Ludzie, którzy tworzyli Litwę.Jonas Basanawiczius‘‘.

W dniach 4-5 marca uczniowie klas 3 i 4 wybierali najpiękniejsze słowa litewskie, ,,usadzali‘‘ je w wagonikach pociągu i ilustrowali.

Język jest nie tylko sposobem obcowania i komunikacji, ale też i narzędziem twórczym, dlatego w dniach 9-10 marca dla klas 5-7 były zorganizowane warsztaty twórcze ,,Piszemy po litewsku, rysujemy kolorowo‘‘. Uczestnicy czytali wiersze o Litwie, wybierali najpiękniejsze i jedną zwrotkę ilustrowali.

Przedszkolacy i zerowiacy też chętnie brali udział w projekcie, tworząc laurki dla Litwy.

Poeta Justinas Marcinkewiczius powiedział: ,, Rozmawiać tylko wielkimi i bardzo czystymi słowami. Życie języka zależy od umiejętności obcowania. Dlatego rozmawiajmy, obcujmy, dzielmy się!“