Zwiedzanie bunkra z czasów sowieckich w Wilnie

10 września uczniowie klas IIG i IIIG naszego gimnazjum udali się do Wilna, aby zobaczyć i zwiedzić niezwykłe miejsce. Tym razem była kryjówka (bunkier) przy ulicy Panieriu 45.

O wyznaczonej godzinie uczniowie spotkali się z przewodnikami i udali się do kryjówki. To jeden z nielicznych zachowanych obiektów takiego typu w Wilnie. Te schrony obrony cywilnej zostały zbudowane w latach sowieckich, aby ochraniać ludność przed promieniowaniem, atakami chemicznymi, biologicznymi i inną bronią masowego rażenia. Podziemne konstrukcje były nie tylko odizolowane od świata zewnętrznego, ale także wyposażone w niezbędny sprzęt do przetrwania.Wraz z rozpadem ZSRR zniknęło wiele kryjówek.
Młodzież zobaczyła warunki, jakie mogły zaistnieć w przypadku wojny nuklearnej. Podczas wycieczki można było przymierzyć kombinezon ochrony przeciwchemicznej i maskę przeciwgazową. Niektórzy uczniowie samodzielnie uruchomiali centrale wentylacyjne i otwierali drzwi ważące kilkaset kilogramów. Kryjówka nie jest duża, ale wyróżnia się nienagannym stanem i autentycznością, która może przenieść każdego z nas do epoki zimnej wojny. Młodzież także miała możliwość wziąć udział w grze terenowej na orientację.

Na zakończenie wycieczki jeden z przewodników ogłosił wyniki gry i wszystkim uczestnikom wręczył słodkie niespodzianki.