ZAPOZNANIE SIĘ Z ZAWODEM KYNOLOGA I PRACOWNIKA STRAŻY GRANICZNEJ

W końcu lutego uczniowie 6 i 8 klasy pod opieką szkolnego koordynatora do spraw profesji, zwiedzili Centrum Kynologiczne w Mickunach. Młodzież zapoznała się z historią Centrum, jego działalnością. Uczniowie dowiedzieli się, jak psy pomagają chronić granicę państwa, tropić i wykonywać inne funkcje, pomocne dla pracowników straży granicznej. Instruktorka kynologii opowiedziała, jak psy są trenowane, jak się je uczy szukać zaginionych ludzi, narkotyki, materiały wybuchowe, jakie warunki stawia się psom podczas doboru, ale także jakie cechy powinien wykazać dobry kynolog.

Najciekawsza część wycieczki przebiegała jednak na dworze, gdzie instruktorka zademonstrowała zdolności  swego psa.

Uczniowie podziękowali pracownikom  Centrum Kynologicznego i ruszyli do następnego miejsca swojej wycieczki – przejścia granicznego w Ławaryszkach. Tam dowiedzeli sie o pracy strażnika pogranicza, o specyfice tego zawodu, mieli nawet okazję potrzymać w rękach służbową broń.  Mogli też zobaczyć, jak odbywa się kontrola dokumentów i bagażu  osób przekraczających granicę państwa.

Do domu uczniowie wrócili pełni wrażeń, ze świadomością, że dzień został spędzony nie nadaremnie.

100_5471 100_5478 100_5484 100_5491 100_5501 100_5529 100_5534 100_5535