„Sąd nad Nikotyną” w Bujwidzach

We czwartek po południu, uczniowie, nauczyciele, pracownicy Szkoły Średniej w Bujwidzach przypominali, że zbliża się „Dzień bez papierosa”, który powszechnie obchodzi się na całym świecie 31 maja. Ażeby uczcić te święto i jeszcze raz zwrócić uwagę na szkodliwość palenia, w parku szkolnym przy ognisku została urządzona improwizowana „sala sądowa”. Posiedzenie prowadziły: „sędzia”- prezydent szkoły, „prokurator” i „adwokat”. Na ławie oskarżonych znalazła się niezwykła osoba – Nikotyna, portret której kace uroczyście wnieśli do „sali”. Świadkowie oskarżenia na czele z „prokuratorem” bardzo aktywnie, przekonująco i emocjonalnie udowodniali winę Nikotyny. Słusznie oskarżali ją o niszczenie zdrowia, zmniejszenie zdolności do pracy, wywołanie chorób śmiertelnych oraz inne przestępstwa. Szczególną uwagę świadkowie zwracali na niszczące działanie Nikotyny na organizm dziecka, czyli ucznia. Podtrzymywali ich uczniowie 5-11 klas. Przybyli oni na „posiedzenie sądu” z plakatami, które wykonali na lekcjach plastyki. Treść plakatów wyraźnie mówiła o tym, że wszyscy są nastawieni kategorycznie przeciwko palenia i żądają „kary śmierci” dla Nikotyny.

Strona obrony również była wspaniale przyszykowana do dyskusji. „Adwokat” oraz świadkowie, przemawiając w obronie Nikotyny, bardzo się starali w tym dużym „morzu” złego znaleźć chociaż kilka kropelek czegoś dobrego. Bo naprawdę, nie ma takiego przestępcy, w którym nie byłoby nic wywołującego współczucie. Ale im się nie powiodło. „Wysoki Sąd” uważnie wysłuchał wszystkie argumenty „za” i „przeciw” i przyjął jedynie możliwe i prawidłowe postanowienie – przyznać winę Nikotyny i wyznaczyć dla nie „karę śmierci”. A więc, „sędzia” ogłosił wyrok i kace spalili oskarżoną na stosie. Trzask ogniska potonął w oklaskach publiczności. Spalono było również wszystko, co przypominało o tytoniu – olbrzymi papieros wraz z opakowaniem.

Strona oskarżenia wraz z publicznością świętowała zwycięstwo – zwalczyliśmy tę złodziejkę Nikotynę, tę bezlitościwą zabójczynię i niszczycielkę zdrowia. Świadkowie obrony również bardzo chętnie się dołączyli do ogólnej euforii. Mamy nadzieję, że po tak wspaniałej imprezie, Nikotyna w naszej szkole już nigdy nie zmartwychwstanie i nie odrodzi się z popiołu tego ogniska, w którym ją spaliliśmy.

Nauczycielka biologii

Tatjana Mincewicz

IMG_2656IMG_2593 IMG_2597 IMG_2600 IMG_2601 IMG_2604 IMG_2612 IMG_2614 IMG_2615 IMG_2621 IMG_2626 IMG_2627 IMG_2628 IMG_2632 IMG_2634 IMG_2635 IMG_2641 IMG_2644 IMG_2654 IMG_2676 IMG_2681 IMG_2686