Dzień Języków Europejskich

Obchodzić to święto zaczęto od 2001 roku. Impreza, którą zorganizowały Rada Europy i Unia Europejska, wciągnęła miliony ludzi z 45 uczestniczących w niej państw. Po tym sukcesie Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Dniem Języków Europejskich. Odznaczenie tego dnia stało się tradycją również w naszym gimnazjum.
Uczniowie klas 1- 4 upiększyli drzwi swoich gabinetów przysłowiami w różnych językach, flagami państw europejskich. Siódmacy zapoznali z historią obchodów tego dnia. Piątacy poradzili, jak najłatwiej uczyć się alfabetu jęz.angielskiego. Uczniowie klasy IIG przygotowali pezentacje o K. Budze – autorze słowników języka litewskiego i historię powstania alfabetu jęz.rosyjskiego. Klasa IIIG zaprosiła w wirtualną podróż po Litwie pod dźwięk brzmiącej w pięciu językach Inwokacji A.Mickiewicza. Maturzyści opowiedzieli o popularnych idiomach angielskich, ich użyciu i znaczeniu w języku polskim.
Znajomość języków obcych pomaga lepiej zrozumieć kulturę i tradycje różnych krajów. Pamiętajmy, że język – to nie tylko słowa, on pomaga spojrzeć na świat oczami innych narodów. Uczmy się więc języków obcych i bądźmy bogatsi duchowo!

Grupa metodyczna od języków