Tydzień Języka Polskiego

W dniach 7-11 listopada w naszym gimnazjum odbył się tradycyjny Tydzień Języka Polskiego. Celem tego projektu jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży patriotyzmu, szacunku i miłości do języka ojczystego, a takżę jest to czas poszerzania wiedzy z zakresu kultury języka, rozwijania umiejętności posługiwania się poprawnym językiem polskim na co dzień oraz kształcenie sprawności ortograficznej.
Tydzień Języka Polskiego nasi uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli 6 listopada od udziału w biegu patriotycznym dla uczczenia 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W ramach tygodnia odbywała się różnorodna działalność. Uczniowie mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin wiedzy o Polsce.
7 listopada klasy początkowe miały Dzień Pięknej Litery, podczas którego rysowały i upiększały litery.
8 listopada zgodnie z zaplanowaną działalnością odbyło się Narodowe Czytanie. Uczniowie klas starszych zebrali się w szkolnej bibliotece. W tym roku na lekturę wybrano ,,Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Uczniowie klasy 8 czytali bajki A. Mickiewicza uczniom klas początkowych. Każdy, kto wziął bezpośredni udział w czytaniu, ogromnie się starał przekazać treść utworu.
9 listopada uczniowie klas 5-8, IG-IVG wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Kartka patriotyczna z życzeniami dla Polski”. W tym dniu nauczycielki języka polskiego wzięły udział w metodycznym dniu polonistów rej. wileńskiego w szkoleniu pt. „Zwiększenia wiedzy na temat założeń edukacji włączającej oraz sposobów jej realizacji i wdrażania“.
10 listopada odbył się Dzień Piosenki Patriotycznej. Brzmiały pieśni patriotyczne i żołnierskie. W tym dniu wspólnota szkolna wzięła też udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu” – wspólnie został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”. Odbył się także szkolny konkurs ortograficzny pt. ,,Mistrz Ortografii”.
11 listopada, z okazji Święta Niepodległości Polski, uczniowie naszego gimnazjum pod kierownictwem p. Teresy Wąsowicz, nauczycielki nauczania początkowego, przygotowali świąteczny apel „Patriotyczną nutą o Polsce”.
Zakończeniem realizacji projektu edukacyjnego ,,Tydzień Języka Polskiego” był wyjazd uczniów naszego gimnazjum na cmentarz w Balingródku zapalić znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej, oddając hołd poległym w walce o wolność.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i zaangażowanie. Wdzięczni jesteśmy naszym organizatorom.

Członkowie kółka ,,Klub dziennikarzy”