Wycieczka do Muzeum Geologii i na stację meteorologiczną

9 czerwca br. uczniowie klas 8 i IG Gimnazjum im. T. Konwickiego w Bujwidzach wraz z uczniami klasy 9 z Mościszek zwiedzali znajdujące się na Uniwersytecie Wileńskim stację meteorologiczną i Muzeum Geologii. W czasie wycieczki uczniowie pogłębili swoją wiedzę o historii obserwacji pogody na UW oraz dowiedzieli się wiele nowego. Stacja meteorologiczna na uniwersytecie, założona w 2012 roku, działa automatycznie, tj. wszystkie dane, napływające z różnych przyrządów, opracowuje komputer. Na podstawie zebranej informacji są układane krótkoterminowe prognozy pogody.
Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Geologiczne, pracowniczka którego ciekawie opowiadała o minerałach i skałach. Wyjaśniła, jak ważne są dane geologiczne i jaką informację kryją w sobie wnętrza Ziemi. Dowiedzieliśmy się , co to są meteoryty i mieliśmy możliwość wziąć do rąk ich odłamki. Oglądaliśmy zastygniętą lawę wulkaniczną i podziwialiśmy szczątki mamutów.
Otzymaliśmy informację, że zawód inżyniera geologii jest na Litwie bardzo zapotrzebowany i że zdobyć go można na Uniwersytecie Wileńskim.

Nauczycielka geografii Wiesława Wierzbowicz
St. nauczycielka języka polskiego i literatury Irena Szulska