Pozaszkolne zajęcia IIIG klasy

Uczniowie IIIG klasy z Gimnazjum w Bujwidzach rejonu wileńskiego 22 września spędzili ciekawie i pożytecznie, ponieważ  pozaszkolne lekcje mieli w cudownym zakątku przyrody i świecie elektroniki kwantowej.

Pierwsza lekcja odbyła się w oranżerii LEU, gdzie uczniów spotkała starszy botanik Teresa Jokšienė, która pokazała prawdziwą letnią oazę, gdzie rosną około 800 gatunków najbardziej interesujących i egzotycznych roślin przywiezionych z różnych zakątków świata. Uczniowie spotkali się z nowymi nazwami roślin, dowiedzieli się o korzystnych i szkodliwych ich właściwościach. Szczególnie satysfakcjonującym był fakt ten, że uczniowie nie tylko mogli zobaczyć rośliny, ale i dotknąć, też mogli dowiedzieć się o warunkach ich uprawy. Zobaczyliśmy jak na Litwie rosną banany, figi, papaja, imbir, kardamon, wanilia i inne rośliny z ciepłych krajów. Tutaj, każdy uczeń miał teoretyczną możliwość wyboru sobie rośliny, którą mógłby hodować w domu: te, które jedzą owady, chronią przed promieniowaniem elektromagnetycznym, dają smaczne owoce lub po prostu są piękne.

Ze świata przyrody wyruszyliśmy do świata nowoczesnej technologii – Centrum badań laserów UW. To największa i najsilniejsza jednostka badawcza Litwy, gdzie jest wykonywana fizyka laserowa, nieliniowe zjawiska optyczne, spektroskopia laserowa, aplikacje laserowe i prace rozwojowe technologii laserowej. W VU LTC nas gościnnie przywitał wykładowca, badacz Dr. Domas Paipulas. On dla naszych gimnazistów przeprowadził wykład jak prawdziwym studentom. Wykładowca, za pomocą multimedii, opowiedział o pojawieniu się laserów, ich projektowaniu, produkcji i stosowaniu. Z dumą ogłosił, że lasery wyprodukowane w Litwie są wysokiej jakości i  kupowane na całym świecie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z rzeczywistą wydajnością laboratorium  laserowego. Dr. Domas Paipulas, za pomocą lasera wygrawirował na telefonach komórkowych pamiątkę dla uczniów.

Jesteśmy bardzo wdzięczni dla starszego botanika Teresy Jokšienė z LEU i wykładowcy oraz badacza Dr. Domasa Paipulasa z VU LTC za korzystne lekcje poza przestrzenią szkolną. Informacje, otrzymane za pomocą dotykania roślin i sprzętu i słuchania doświadczonych osób, na długo pozostaną w pamięci uczniów, będą przydatne w przyszłości, a być może zadecydują o przyszłym zawodzie.

Alina Makowska, nauczycielka fizyki

Tatjana Mincewicz, nauczyciel metodyk biologii

IMG_5065 []IMG_5053 [] IMG_5056 [] IMG_5059 []IMG_5004 [] IMG_5024 [] IMG_5026 []