HAPPY BIRTHDAY, LITHUANIA! „Z Dniem Urodzin, Litwo!“

Na obczyźnie Ojczyzny nie znajdziesz (J. V. Goethe)

14 lutego, w ramach obchodzu 100-lecia Odrodzenia Państwa Litewskiego, w naszym gimnazjum odbyła się impreza w języku angielskim HAPPY BIRTHDAY, LITHUANIA! ( „Z Dniem Urodzin, Litwo!“). Udział w niej  wzięli uczniowie 4-IIG klasy oraz ich wychowawcy, prowadzący – IIG klasa.

Uczestnicy przedsięwzięcia, słuchając piosenki SEL “ Patrzę na ciebie, świat“, obejrzeli filmik o niepowtarzalnym pięknie przyrody Litwy. Organizatorzy imprezy przypomnieli najważniejsze momenty w dziejach naszej Ojczyzny: wpomnienie nazwy “Litwa” w Kronice Kwedlimburgskiej, Drogę Bursztynową, bitwę pod Grunwaldem, znaczenie Witolda Wielkiego dla Litwy, przyjęcie chrześcijaństwa, pierwszą książkę litewską, założenie pierwszej szkoły, uniwersytetu itd.

Wiele uwagi poświęcono na omówienie odnalezionego przez profesora Liudasa Mažylisa oryginału Aktu Niepodległości Litwy.

Na zakończenie imprezy uczestników czekał test, za prawidłowe rozwiązanie którego można było otrzymać słodką niespodziankę.

St. nauczyciel jęz. angielskiego Veronika Grakalskienė