Święto ekologiczne

22 kwietnia w Gimnazjum imienia T. Konwickiego w Bujwidzach odbył się uroczysty apel mający na celu uczcić najpopularniejsze na świecie święto ekologiczne – Dzień Ziemi. Organizatorzy, uczniowie klasy IIG, kolejny raz zaakcentowali uwagę społeczności gimnazjum na tym, że Ziemia – to nasz dom, że wszyscy razem musimy troszczyć się, ochraniać i pielęgnować naszą zieloną planetę.
Tegorocznym motywem przewodnim było hasło „Woda źródłem życia”. Już od początku kwietnia uczniowie 1-4, 5-8 i IG-IIG klas rozpoczęli działalność w ramach projektu o tej samej nazwie. Koordynatorzy projektu – nauczycielka chemii i przyrody Tatjana Mincewicz i nauczycielka biologii Jolanta Šemienė wraz z uczniami jako główny cel działalności wyłonili uświadomienie tego, że woda – to najważniejsza substancja na Ziemi, bez której wcześniej czy później zginie każdy organizm, więc musimy się o nią troszczyć, ochraniać i oszczędzać, bo woda daje życie.
Następny tydzień w gimnazjum był ogłoszony EKO – tygodniem. Każdego dnia odbywały się różnego rodzaju imprezy ekologiczne. Uczniowie przedstawiali swoje prace, wykonane w ramach projektu. To były:
•Wycieczki do bujwidzkiego postu hydrologicznego i oczyszczalni ścieków w Punżanach;
•Prezentacja o znaczeniu wody w organizmie człowieka i degustacja litewskiej wody mineralnej;
•Sprawdzanie czystości wody w bujwidzkich rzeczułkach;
•EKO – lekcja o znaczeniu wody dla klas początkowych, przyszykowana przez uczniów klasy IIIG;
•Sprzątanie rzeczułki Girdziunki;
I, ostatecznie, podsumowanie działalności.
W ramach projektu były zorganizowane konkursy:
Fotograficzny „Wilia naszych strumieni rodzica” – pod kierownictwem uczennicy klasy IIG Dovilė Zurzaitė;
Rysunków „Woda daje życie” – pod kierownictwem nauczycielki plastyki Luizy Wołodko.
Laureaci konkursów byli nagrodzeni podczas uroczystego apelu.
Biorąc udział w projekcie, uczniowie utrwalili świadomość tego, że woda jest absolutnie nieodzowna do życia roślin, zwierząt i ludzi, że stoi ona na pierwszym miejscu wśród wszystkich potrzeb człowieka. Nawyki, które zdobyli w trakcie projektu, będą mogli wykorzystać propagując zdrowy tryb życia.

Nauczyciel – metodyk biologii Tatjana Mincewicz