Bieg Bujwidze – Punżanki z okazji Konstytucji 3 Maja

Bieg w dniu 3 maja w Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach stał się piękną tradycją, ogólna trasa wynosi 10 km. od gmachu gimnazjum aż do Kaplicy –Mauzoleum Gen. Daniela Konarzewskiegow Punżankach rej. Święciański gmin. Maguny.
    W tym roku do biegu dołączyli się uczniowie wraz z nauczycielami z dwóch sąsiednich uczelni z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach oraz ze szkoły Podstawowej w Mościszkach.
     Święto rozpoczęło się uroczystym apelem na gimnazjalnym podwórku. Nauczycielka historii p. Ilona Masiewicz opowiedziała o znaczeniu Konstytucji 3 Maja. Pani dyrektor gimnazjum Halina Rawdo napomniała wszystkim, że w tym dniu Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystośc Naświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która nawiązuje także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wspólnie odmawiając modlitwę poleciła wszystkich opiece Matki Bożej.
Na uroczystośc przybył kurator gimnazjum, główny specjalista Wydziału Oświaty Jarosław Subocz oraz proboszcz parafii ks. Ryszard Pieciun.       Gospodarze gimnajum wzaz z gośćmi uroczyście odśpiewują hymn gimnazjum, a delegacja w składzie uczniów 1-ej klasy i nauczycielką Teresa Wąsowicz udaje się do Zułowa, miejsca urodzenia Józefa Piłsudskiego, w celu zapalenia zniczy – światełka pamięci.
     Nauczyciele wychowania fizycznego Tadeusz Mincewicz wraz z Henrykiem Rawdo pilotują podczas całej trasy. Podniosły nastrój panuje nie zważając na chłodny wiatr i pochmurne niebo, uczniowie z każdej szkoły starają się wykazać swą wytrwałośc. Po przybyciu do kapliczki, zwiedzają groby rodziny Konarzewskich, następnie odbywa sie msza świeta. Podczas ogniska, ciepła herbata, pieczenie kiełbasek, śpiewy i tańce. Na zakończenie tej świetnej imprezy – ogólne zdjęcie oraz niespodzianka w postaci lodów, przecież jesteśmy zahartowani, wysportowani i silni duchowo.

Tekst oraz zdjęcia I. Dzwinel