Nužmogėjimo randai Kauno IX forte

     Pamokos ne mokykloje padeda ne tik sudominti, bet ir įtraukti mokinius į mokymosi procesą, ugdyti dalykines ir bendrąsias kompetencijas.

     IVG klasės mokiniai neseniai skaitė apie rašytojo Balio Sruogos skaudžią patirtį Štuthofo koncentracijos lageryje, gydytojos Dalios Grinkevičiūtės apybraižą „Lietuviai prie Laptevų jūros“, todėl lapkričio 30 dieną lietuvių kalbos pamoka vyko netradicinėje aplinkoje – Kauno IX forte.

     Retas nežino IX-ojo forto… Nemažam skaičiui lietuvių tai asocijuojasi su karu, kalėjimu, žudynėmis. Mokiniai apžiūrėjo naujojo muziejaus ekspoziciją, kuri pasakoja apie lietuvių tautos kančios ir netekčių laikotarpius. Pamatė Sovietinės okupacijos metais ištremtų lietuvių tremtinių asmeninius daiktus, jų pasigamintus šachmatus, sveikinimo atvirutes namiškiams. Apie masinius vokiečių žydų žudymus bylojo šiurpios nuotraukos. IX forto muziejuje veikia ekspozicija apie 46 Lietuvos inteligentus, 1943 m. kovo 16—17 dienomis suimtus ir išvežtus į Štuthofo koncentracijos stovyklą, kurių tarpe buvo, 1943 m. kovo 16 d. gestapo suimtas, rašytojas Balys Sruoga. Grįžęs iš pragaro stovyklos, parašė romaną – atsiminimus „Dievų miškas“.

     Susipažinę su forto istorija, gidės lydimi apžiūrėjo ir forto požemius. Mokiniai susipažino su IX forto gynybinių įtvirtinimų struktūra: apsilankė požeminėse susisiekimo galerijose, artilerijos ginkluote. Išvydo IX forto geriamojo vandens šulinį, amunicijos sandėlius, sužinojo ir apie vienintelį sėkmingą pabėgimą iš forto. Ekspozicijose išvydo žmonių kalinimo sąlygas rekonstruotoje kalinių kameroje, forto sienose išlikusius paskutiniuosius priešmirtinius pasmerktųjų įrašus, susipažino su tragiškais žymių Lietuvos visuomenės veikėjų likimais, kurių gyvenimas užsibaigė IX forte.

     Šis muziejus – tai istorinės lietuvių tautos atminties įamžinimo muziejus. Jis mena ir pagerbia visus, kurie patyrė sovietų ir vokiečių žiaurumus. Mokiniai susipažino su praeities istorija, su žmogaus patirtimi ekstremaliose situacijose ir pasmerkė visą totalitarinę sistemą, sukūrusią žmogų naikinančius lagerius.