Wycieczka do IX Fortu w Kownie

Lekcje poza szkołą pozwalają nie tylko zaciekawić uczniów, ale też wdrażają ich do procesu nauczania i wychowania.

Uczniowie klasy IVG niedawno czytali o bolesnym pobycie pisarza Balysa Sruogi w niemieckim obozie koncentracyjnym w Studhofie oraz szkic lekarki Dali Grinkevicziute ,,Litwini nad Morzem Łaptiewów’’, dlatego 30 listopada lekcja języka litewskiego odbyła się w IX Forcie Kowna.

Rzadko kto nie zna IX Fortu, który kojarzy się z wojną, więzienim, zbrodnią. Uczniowie obejrzeli nową ekspozycję muzeum, zobaczyli rzeczy osobiste Litwinów-zesłańców, wywiezionych w czasie okupacji sowieckiej: zrobione własnoręcznie szachy, świąteczne pocztówki dla najbliższych. O masowym mordowaniu Żydów świadczyły wstrząsające zdjęcia. W IX Forcie działa ekspozycja o 46 inteligentach litewskich, którzy w dniach 16-17 lutego 1943 roku byli aresztowani przez Niemców i wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Studhofie. Wśród nich był też i pisarz B. Sruoga, który po powrocie z obozowego piekła napisał powieść-wspomnienie ,,Las bogów’’.

Po zapoznaniu się z historią fortu, uczniowie obejrzeli jego podziemia. Zobaczyli podziemną studnię z wodą pitną, magazyny z amunicją, dowiedzieli się o jedynej udanej ucieczce . Obejrzeli cele i warunki, w jakich żyli więźniowie. Na ścianach odczytali fragmenty napisów skazanych na śmierć ludzi. Poznali tragiczne losy działaczy litewskich, którzy swoje życie zakończyli w IX Forcie.

To muzeum  jest uwiecznieniem historycznej pamięci narodu litewskiego. Ono pamięta i czci wszystkich, którzy na sobie odczuli sowieckie  i niemieckie okrucieństwo.Uczniowie zapoznali się z historią, a także z doświadczeniem ludzi w ekstremalnych sytuacjach, potępili systemy totalitarne, bo to one stworzyły obozy, celem których było niszczenie ludzi.