Republikański projekt “Šok į tėvų klumpes”

Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach uczestniczyło w republikańskim projekcie “Šok į tėvų klumpes”, aby dołączyć do inicjatywy i zapoznać się z zawodami rodziców, dziadków i innych bliskich krewnych. Pod koniec roku szkolnego uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczynią Teresą Wąsowicz i pedagogiem socjalnym Olgą Butkiewicz odwiedzili Centrum Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie. Pracownik socjalny Iwona Urbanowicz, zapoznała dzieci z działalnością osób niepełnosprawnych. Uczniowie zapoznali się z takimi zawodami jak pracownik socjalny, specjalista do zajęć, asystent pracownika socjalnego. Dzieci dowiedziały się, że praca z osobami niepełnosprawnymi wymaga specjalnego poświęcenia przygotowania, psychologicznego i niekończącej się cierpliwości.
Uczniowie stwierdzili, że kontakt twarzą w twarz z osobami niepełnosprawnymi pomoże uczniom w przyszłości komunikować się z takimi osobami a może nawet znajdą się ci, którzy zechcą być woluntariuszami bądź pracownikami w ośrodkach osób niepełnosprawnych.
Czwartacy udali się również do straży pożarnej w Niemenczynie. Była to świetna okazja, aby poznać zawód strażaka. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Uczniowie dowiedzieli się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Jednak największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do którego każdy mógł wejść.
Dziękujemy osobom niepełnosprawnym za uśmiech i szczerość, a pracownikom Centrum Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie i straży pożarnej za interesującą prezentację swoich zawodów. Dla uczniów było to nie tylko zapoznanie się z zawodami, ale także ważne spotkanie integracyjne.