„Razem zmieniamy internet na lepsze“

Co roku, w pierwszy wtorek lutego, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci. Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

Z tej okazji uczniowie klas IIIG i IVG zaprosili uczniów klas początkowych na lekcję bezpiecznego intenetu. Rozpoczęła ją zabawa “Tworzymy sieć”. Każdy uczeń stał się niby małym komputerkiem i połączył się nicią ze swymi kolegami, tworząc w ten sposób sieć. A jak się obcuje w sieci online, i co tam można robić? Starsi uczniowie przypomnieli, że w obcowaniu między ludźmi jak w życiu rzeczywistym, tak i wirtualnym, najważniejsze są grzeczność i uprzejmość i zaproponowali maluchom narysować, o czym można obcować w internecie.

Następnie uczniowie z zaciekawieniem obserwowali filmiki z serii “Owce w sieci”, omówili różne sytuacje, które mogą się przydarzyć, gdy korzystamy z internetu. Okazało się, że serwis społecznościowy “Facebook” nie jest obcy również uczniom klas początkowych, dlatego bardzo ważne jest poprzez dyskusję i materiały wizualne kształcić nawyki ostrożnego i odpowiedzialnego korzystania z internetu.

Na zakończenie lekcji maluchy praktycznie pracowali z przeglądarką internetową: starsi zapoznali z przyjaznymi dla ucznia stronami internetowymi, gdzie można nie tylko bawić się, ale i wzbogacać swoją wiedzę.

Z lekcji zadowoleni byli wszyscy jak i uczniowie klas młodszych, tak również i starsi, którzy cieszyli się mogąc podzielić się swoim doświadczeniem i pomóc młodszym kolegom robić ostrożne kroki w wirtualnym świecie.

Nauczycielka technologii informacyjnej

Regina Dubicka