ZAMKI W ŚREDNIOWIECZU

Średniowieczny zamek służył nie tylko jako mieszkanie, ale i twierdza. Początkowo budowano zamki z drewna, później były one murowane z kamienia lub cegły, o grubych murach i potężnych wieżach. Najbardziej umacniano główny budynek zamku, w którym mieszkał jego właściciel z rodziną. Zamki stawiano zwykle w miejscu, gdzie istniały naturalne przeszkody dla napastników – na wzgórzu, przy zbiorniku wodnym, w zakolu rzeki. Czasem sypano sztuczne wały, kopano głębokie fosy.

Uczniowie 6-7 klasy Szkoły Średniej w Bujwidzach postanowili wypróbować siebie  w roli średniowiecznych architektów. Mieli zadanie wykonać makietę średniowiecznego zamku, a dla tych, komu była zbyt trudna praca architekta, mógł wykazać swoje zdolności  malarskie i namalować zamek. Uczniowie chętnie wzięli się do pracy.

Materiał do pracy mógł być dowolny, więc większość uczniów wykonała zamek z pudeł, kolorując i dekorując je pomysłowo.

Zebraliśmy wszystkie prace i urządziliśmy wystawę średniowiecznych zamków, sporządziliśmy stoisko z rysunkami, zdjęciami i opisami.

SAM_1218 SAM_1221