Projekt „Impresje patriotyczne”

Nasze gimnazjum uczestniczyło w projekcie „Impresje patriotyczne”. W projekcie brało udział 12 szkół (6 z polskich szkół na Litwie i 6 z Polski). Szkoły były połączone w pary, które ze sobą wspólpracowały przy realizacji poszczególnych elementów projektu. Partnerem naszego gimnazjum była szkoła w Rędzinach.

Kulminacją projektu był wyjazd uczniów ze szkół z Litwy do Polski, do Częstochowy na zaprezentowanie swoich prac i zakończenie projektu. Wczesnym rankiem 3 listopada sześcioro uczniów IG klasy wraz z wychowawczynią Janiną Litwin i wicedyrektor gimnazjum Zenobią Mikielewicz wyruszyło w podróż.

Zakwaterowaliśmy się w Zgromadzeniu Sióstr Opieki Społecznej pw. Św. Antoniego. W niedzielę uczestniczyliśmy we mszy świętej, w patriotycznym korowodzie w rytmie poloneza, słuchaliśmy Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim w Bazylice Jasnogórskiej, oglądaliśmy iluminacje wieży jasnogórskiej. W poniedziałek, po śniadaniu wyruszyliśmy do partnerskiej szkoły w Rędzinach.    Kilka godzin w bardzo przyjaznej szkole, w gronie przyjaciół, którzy przyszykowali ciekawy program pobytu (Quiz o Polsce, konkurs recytatorski, zwiedzanie szkoły, spacer po okolicy) zostawiło bardzo miłe wrażenie.

Po obiedzie wszystkie 12 szkół zebrało się w SP nr 8 w Częstochowie na podsumowanie projektu. Uroczystości poprzedziły warsztaty i zadania, które wykonywali uczestnicy projektu – takie jak udział w grze dydaktycznej, wyrabianie mydła, pisanie listów i życzeń dla Niepodległej, czy nauka tańca ludowego.

Nastał czas podsumowania efektów, wręczenie szkołom certyfikatów, śpiewanie w międzyczasie piosenek ze śpiewnika patriotycznego i podziękowania za pomysł, realizację, nowe przyjaźnie i wspaniałe emocje, które zostaną na zawsze.

Z.Mikielewicz