Uroczystość ku czci zamordowanych nauczycieli w Ponarach !

W czasie II wojny światowej, w latach 1941–1944 las w Ponarach był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej. Zamordowani tu zostali naukowcy, nauczyciele, profesorowie, lekarze, harcerze.. 5 października, w Międzynarodowym Dniu Nauczyciela, polska społeczność Wileńszczyzny uczciła pamięć młodzieży szkolnej i nauczycieli, zamordowanych w Ponarach.     Uroczystość rozpoczął prezes Fundacji Wspierającej Oświatę Polską za Granicą „Samostanowienie” Stanisław Pieszko, przemawiając do zebranych: “Chcemy przypomnieć tych, którzy kochali Polskę, Wileńszczyznę, którzy potrafili oddać swoje życie za ojczyznę… “    Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze. Potem proboszcz parafii w Grzegorzewie ks. Andrzej Andrzejewski odprawił modlitwę za zmarłych nauczycieli.

foto_500x334