Niezwykła lekcja patriotyzmu w naszym gimnazjum

,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
Nie zasługuje na szacunek teraźniejszości,
I nie ma prawa do przyszłości.”
Józef Piłsudski

W niedzielę, 11 listopada, grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z nauczycielami wyruszyła szkolnym autobusem na Rossę, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, których organizatorem był Związek Polaków na Litwie.
     Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 od złożenia wieńców przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie. Nasi uczniowie i nauczyciele razem z delegacją ze szkół polskich miasta Wilna i rejonu wileńskiego także zapalili znicze i złożyli kwiaty.
     Później razem ze wszystkimi wysłuchaliśmy przemówienia Prezesa Związku Polaków na Litwie, posła na Sejm RL, Michała Mackiewicza. Po przemówieniu złożył wszystkim zebranym życzenia z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
     Przed południem wszyscy zebrani powitaliśmy uczestników tradycyjnej 24. Sztafety Niepodległości, która była organizowana przez ks. Dariusza Stańczyka, komendanta Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej. O godz. 12.00 wszyscy razem zaśpiewaliśmy narodowy hymn Polski.
Po uroczystościach na Rossie wyruszyliśmy do kaplicy-mauzoleum generała Daniela Konarzewskiego, która się znajduje we wsi Punżanki rejonu święciańskiego. Właśnie w niej każdego roku (od 2006r.) 11 listopada, nie zważając na pogodę, odbywają się Msze św. w intencji zmarłego gen. D. Konarzewskiego. W tym roku także ks. Ryszard Pieciun, proboszcz parafii bujwidzkiej i balingródzkiej, odprawił nabożeństwo w intencji Polski i Polaków oraz zmarłych z rodziny Konarzewskich. Podczas Mszy św. w kaplicy śpiew liturgiczny był prowadzony przez chór kościelny uczennic naszego gimnazjum. Ksiądz wygłosił piękne kazanie, w którym powiedział, że należy walczyć nie tylko z wrogiem zewnętrznym, ale i z takim jak pycha, zazdrość i chciwość, a także złożył zebranym życzenia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
     Prezes Wspólnoty Lokalnej wsi Maguny „Wilia” Anna Kondratowicz przedstawiła gości, którzy byli obecni na Mszy św. w kaplicy-mauzoleum gen. D. Konarzewskiego. To byli radny Antoni Jundo, a także prawnuczka generała, Elwira Kijewska, która była bardzo wzruszona i wszystkim podziękowała za obecność na Mszy św. i pamięć o pradziadku. Na zakończenie Mszy św. był przeczytany wiersz ,,Cześć, generale”, który został napisany przez Irenę Siemak w 2006 roku.
    Po Mszy św. uczennice naszego gimnazjum rozdawały wychodzącym z kaplicy własnoręcznie wykonane przez uczniów klas początkowych chorągiewki państwa polskiego. Następnie wszyscy obecni ustawili się do wspólnego zdjęcia na pamiątkę.
    Do domu wracaliśmy dumni, gdyż oddaliśmy hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, generałowi Danielowi Konarzewskiemu oraz wszystkim poległym w walce za wolność i niepodległość Polski.

Teresa Gajlun, starszy nauczyciel języka polskiego