Święto ekologiczne


22 kwietnia w Gimnazjum imienia T. Konwickiego w Bujwidzach odbył się uroczysty apel mający na celu uczcić najpopularniejsze na świecie święto ekologiczne – Dzień Ziemi. Organizatorzy, uczniowie klasy IIG, kolejny raz zaakcentowali uwagę społeczności gimnazjum na tym, że Ziemia – to nasz dom, że wszyscy razem musimy troszczyć się, ochraniać i pielęgnować naszą zieloną planetę.
Tegorocznym motywem przewodnim było hasło „Woda źródłem życia”. Już od początku kwietnia uczniowie 1-4, 5-8 i IG-IIG klas rozpoczęli działalność w ramach projektu o tej samej nazwie. Koordynatorzy projektu – nauczycielka chemii i przyrody Tatjana Mincewicz i nauczycielka biologii Jolanta Šemienė wraz z uczniami jako główny cel działalności wyłonili uświadomienie tego, że woda – to najważniejsza substancja na Ziemi, bez której wcześniej czy później zginie każdy organizm, więc musimy się o nią troszczyć, ochraniać i oszczędzać, bo woda daje życie.
Następny tydzień w gimnazjum był ogłoszony EKO – tygodniem. Każdego dnia odbywały się różnego rodzaju imprezy ekologiczne. Uczniowie przedstawiali swoje prace, wykonane w ramach projektu. To były:
•Wycieczki do bujwidzkiego postu hydrologicznego i oczyszczalni ścieków w Punżanach;
•Prezentacja o znaczeniu wody w organizmie człowieka i degustacja litewskiej wody mineralnej;
•Sprawdzanie czystości wody w bujwidzkich rzeczułkach;
•EKO – lekcja o znaczeniu wody dla klas początkowych, przyszykowana przez uczniów klasy IIIG;
•Sprzątanie rzeczułki Girdziunki;
I, ostatecznie, podsumowanie działalności.
W ramach projektu były zorganizowane konkursy:
Fotograficzny „Wilia naszych strumieni rodzica” – pod kierownictwem uczennicy klasy IIG Dovilė Zurzaitė;
Rysunków „Woda daje życie” – pod kierownictwem nauczycielki plastyki Luizy Wołodko.
Laureaci konkursów byli nagrodzeni podczas uroczystego apelu.
Biorąc udział w projekcie, uczniowie utrwalili świadomość tego, że woda jest absolutnie nieodzowna do życia roślin, zwierząt i ludzi, że stoi ona na pierwszym miejscu wśród wszystkich potrzeb człowieka. Nawyki, które zdobyli w trakcie projektu, będą mogli wykorzystać propagując zdrowy tryb życia.

Nauczyciel – metodyk biologii Tatjana Mincewicz

Wycieczka do Muzeum Szkolnictwa na Wileńszczyźnie

We czwartek, 28 kwietnia uczniowie klas 5,6 i 7 mieli wycieczkę do Orzełówki do Muzeum Szkolnictwa na Wileńszczyźnie. Kierownik muzeum P. M.Dzwinel opowiedział o pierwszych szkołach, wykładanych przedmiotach i wielu innych ciekawostkach, związanych z dawnym szkolnictwem. W bibliotece dowiedzieliśmy się o najstarszych i największych bibliotekach świata. Mieliśmy za zadanie policzyć znajdujące się tam sowy – symbol muzeum. Usłyszeliśmy o Janie Pakalnisie, który podarował placówce wiele wartościowych rzeczy. Mieliśmy możliwość zapoznać się z działaniem dotychczas jeszcze czynnego projektora filmowego i obejrzeć czarno-biały flm, a także posłuchać melodii ze starego patefonu. Po zwiedzeniu sal ekspozycyjnych braliśmy udział w zajęciu edukacyjnym ,,Lalka motanka‘‘. Kustosz muzem P. Irena Dzwinel opowiedziała historię powstania lalek i wraz z P. Agatą Walentynowicz uczyły nas, jak się robi szmaciane lalki. Wszyscy bardzo się starali. Po zakończeniu programu poczęstowaliśmy się herbatą z ciastkami, zrobiliśmy zdjęcia.
Dziękujemy bardzo pracownikom muzeum i życzymy kolejnych twórczych projektów.

Wychowawczynie klas
Weronika Grakalskienė, Olga Butkiewicz

Pozdrowienia

Integrowana lekcja literatury w bibliotece gimnazjum

5 kwietnia (wtorek) nauczycielka języka litewskiego i literatury Beata Martinkevič zaprosiła uczniów 2-3 klasy na integrowaną lekcję literatury, która odbyła się w bibliotece gimnazjum.
Uczniowie szerzej zapoznali się z biografią H. Ch. Andersena, jego twórczością, baśniami, aktywnie uczestniczyli w dyskusji, odpowiadali na pytania.
Podczas integrowanej lekcji dzieci nie tylko wertowały i czytały książeczki, ale też chętnie tworzyły okładki do swoich książeczek.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzony jest tradycyjnie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ponieważ w tym roku wypadła sobota, święto to odznaczaliśmy w poniedziałek, 4 kwietnia. W tym dniu klasy początkowe lekcje literatury miały w bibliotece gimnazjum.
Bibliotekarka przedstawiła krótką prezentację, przypominając, dlaczego właśnie 2 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.
W czasie lekcji odbyła się zabawa dydaktyczna „Tak-Nie”, dzieci rozwiązywały krzyżówki i rebusy, związane z postaciami popularnych książek dla dzieci, z rozsypanych kartek układały urywki ze znanych wierszy J. Brzechwy, J. Tuwima, M. Konopnickiej.
Wielką frajdą dla pierwszoklasistów było improwizowane układanie bajki, zaczynającej się od słów „ Pewnego razu…”.

Projektas ,,Po lietuvių kalbos skėčiu“

Vasario 16 – kovo 11 dienomis Buivydžių Tadeušo Konvickio gimnazijoje vyko jau tradicija tapęs projektas ,,Po lietuvių kalbos skėčiu“, skirtas lietuvių kalbos dienoms paminėti. Projekte dalyvavo 1 – IIIG klasių mokiniai, kurie išbandė savo jėgas įvairiuose konkursuose, užsiėmimuose. Dalyvaudami kūrybinėse veiklose, integruotose lietuvių kalbos ir dailės pamokose mokiniai ugdė švarios, taisyklingos kalbos įgūdžius, lavino kūrybiškumą, turtino žodyną bei plėtė žinias. Smagu, kad prie projekto aktyviai prisijungė ir patys mažiausieji – priešmokyklinukai.
Projekto pabaigoje visi dalyviai buvo apdovanoti diplomais ir dovanėlėmis. Veiklas vainikavo mokinių kūrybinių darbų paroda, kurią galima apžiūrėti gimnazijos fojė.

Lietuvių kalbos mokytojos Beata Martinkevič ir Janina Litvin

Kariera i studia 2022

,,Jeżeli nie wiesz, do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest pomyślny”
Seneka

30 marca uczniowie klas IIIG i IVG zwiedzili wystawę ,,Kariera i studia 2022” w centrum wystawienniczym Litexpo w Wilnie.
Wybór zawodu – to poważna decyzja, której skutki rzutują na całe życie. Uczniowie, kończący szkołę powinni odpowiednio przygotować się do tej decyzji. Przede wszystkim powinni odpowiedzieć sobie na pytania: Jaki zawód wybrać dla siebie? W której szkole zrealizować swoje plany zawodowe?
Na tej wystawie uczniowie mieli okazję zapoznać się z aktualną informacją o studiach na uniwersytetach – uczelniach litewskich i zagranicznych. Mieli możliwość komunikowania się z przedstawicielami różnych uniwersytetów, szkół wyższych i zawodowych, więc większość uczniów znalazła odpowiedzi na swoje pytania.

Meninio skaitymo konkursas ,,Žiemos paukštužėlė“

Šių metų kovo 14 d. Vilniaus r. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijoje nuotoliniu būdu įvyko pradinių klasių mokinių meninio skaitymo konkursas ,,Žiemos paukštužėlė“. Konkurse dalyvavo Nemenčinės lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų metodinio centro tautinių mažumų mokyklų 1-4 klasių mokiniai. Skaitovai buvo suskirstyti į dvi amžiaus grupes.
Sveikiname mūsų gimnazijos 3 klasės mokinę Aureliją Dzekonskytę, užėmusią III-ąją vietą. Mokinę konkursui paruošė lietuvių kalbos vyresn. mokytoja Beata Martinkevič.

Uczestnictwo w konkursie ,,English Dictation‘‘

21 marca br. rudamińskie centrum metodyczne zorganizowało konkurs dyktanda angielskiego dla uczniów klas 5 i zaprosiło chętnych do przyłączenia się. Nasze gimnazjum reprezentowali Justyna Jankauskaitė i Daniel Wobolewicz. Konkurs odbywał się online i jego celem było kształcenie nawyków poprawnego pisania, umięjętność praktycznego stosowania reguł oraz zachęcanie uczniów do poprawnego i zrozumiałego wyrażania myśli. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami. Gratulujemy!

St.nauczycielka jęz.angielskiego Weronika Grakalskienė

Konkurs ,,Budka lęgowa dla szpaków”

W dniach 14-20 marca w naszym gimnazjum został ogłoszony konkurs pod hasłem ,,Budka lęgowa dla szpaków”. Zadanie polegało na zbudowaniu szpakówki z zaangażowaniem innych członków rodziny (np. taty, dziadka). Uczniowie wraz z rodzicami wzięli aktywny udział w konkursie. Wszyscy włożyli dużo wysiłku i cierpliwości, wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Domki zostały zawieszone we własnych sadach i przy szkole.