Nietradycyjna lekcja z okazji Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego

15 lutego 2017r. w Gimnazjum w Bujwidzach odbyła się  lekcja integracyjna dla uczniów klas 0-3. Nietradycyjna lekcja, której temat brzmiał: „Kocham ojczyznę Litwę”,  była poświęcona obchodom Dnia Niepodległości Litwy. Nauczycielka języka litewskiego Beata  Martinkiewicz i  klas początkowych Julia Mincewicz w dwóch językach opowiedziały dzieciom o historii Litwy i jej długiej drodze do Niepodległości. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o powstaniu terenów Litwy po spływie lodowców, pierwszych mieszkańcach, którzy zasiedlili się nad brzegami Niemna. Niemniej interesujące było opowiadanie o książętach i władcach Litwy oraz ich wkładzie w rozwój kraju , a także dążenie do niepodległości naszego państwa. Najmniejsi uczestnicy nietradycyjnej lekcji zapoznali się z heraldyką naszego państwa: sztandarem i herbem. Dowiedzieli się, co oznaczają kolory flagi Litwy i co jest przedstawione w godle państwa.

Swoją miłość do Litwy uczniowie wykazali śpiewając hymn państwa, nauczyli się jak trzeba go  śpiewać – należy stać równo, a prawą rękę położyć na sercu.

Uogólniając zdobyte wiadomości o historii naszego państwa, uczniowie odpowiadali na pytania, chętnie dyskutowali, zgadywali zagadki.

Najciekawszym momentem było wykonanie prac plastycznych. Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy: o-1 klasa, 2 klasa i 3 klasa. Każda grupa otrzymała różne zadania: 0-1 lepiły na plakacie zamek Gedymina z plasteliny, 2 klasa wykonała piękne aplikacje flagi z kolorowego papieru, 3 klasa pisała wiersze o Litwie i przedstawiła obraz naszego państwa w postaci rysunków.

Lekcja prowadzona w językach  państwowym i ojczystym pozwoliła małym obywatelom państwa litewskiego dobrze zrozumieć i opanować podawane wiadomości, a także dała możliwość pochwalić się przed rówieśnikami swoją wiedzą, zdolnościami i fantazją, wspólna zaś praca jeszcze bardziej umocniła nasz zgrany zespół klas początkowych.

Nauczycielka języka litweskiego Beata Martinkiewicz

Nauczycielka klas początkowych Julia Mincewicz

dsc_0256 dsc_0247 dsc_0231 dsc_0238 dsc_0250 dsc_0249 dsc_0244 dsc_0243 dsc_0223 dsc_0221