Wycieczka do straży pożarnej i herbaciarni „Magia herbaty“

Uczniowie klasy 7 Szkoły Średniej w Bujwidzach razem z wychowawczynią i koordynatorem kariery poznawali specyfikę zawodu strażaka, odwiedzając 22 października br. w Niemenczynie posterunek straży pożarnej Samorządu Rejonu Wileńskiego. Dzięki życzliwości panów Strażaków uczniowie mogli oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchali również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o celach tej pracy. Zrozumieli, jak niełatwy i poważny jest zawód strażaka, który wymaga nie tylko wszechstronnej wiedzy, dotyczącej zwalczania pożarów, likwidacji skutków wypadków drogowych, zdarzeń chemicznych i ekologicznych, ale również bardzo dobrego stanu zdrowia, sprawności fizycznej. Ciekawili się specyfiką codziennej służby i szkołami, które kształcą w tym zawodzie. Opuszczając siedzibę straży pożarnej, uczniowie wyszli bogatsi o nowe doświadczenia, a także poszerzyli zasób informacji związany z zawodami.

Później uczniowie zwiedzili herbaciarnię „Magia herbaty“ w Wilnie, gdzie mieli okazję oglądać pokaz tradycyjnego parzenia prawdziwej chińskiej herbaty wraz z degustacją. Jest to niezwykle swoista ceremonia, nie tylko dlatego że herbata zostaje zaparzona w odpowiedni sposób, ale nadająca jej piciu specyficzny charakter. Pokaz był wykonywany z wykorzystaniem specjalistycznego zestawu do przeprowadzenia ceremonii Cha Yi. W trakcie pokazu uczniowie zadawali wiele różnych pytań na temat zbierania, przechowywania, parzenia herbaty oraz dodatków do niej. Pokazowi towarzyszyła uspokajająca muzyka chińska.

IMG_9200_MG_9227

100_5212 fot