Wyjazd na spektakl „Nowe szaty króla”

W dniu 28 maja br. uczniowie klasy 6-7 wraz z wychowawczyniami wybrali się do Domu Kultury Polskiej w Wilnie, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Nowe szaty króla” na podstawie baśni H. Ch. Andersena. Sceniczna adaptacja została wystawiona przez Polskie Studio Teatralne z Wilna w reżyserii Lilii Kiejzik.

,,Nowe szaty króla” jest to jedna z bardziej znanych baśni H. Ch. Andersena. Ona  opowiada historię władcy, który majątek państwa wydaje na wyszukane stroje. Cała scenografia zachęcała wszystkich do czynnego wysłuchania i oglądania. W spektaklu nie zabrakło muzyki, śpiewu oraz porywającej gry aktorskiej. Każdy z widzów znalazł w przedstawieniu coś dla siebie. Było radości i śmiechu. Uczniowie gromkimi brawami podziękowali aktorom za wystawiony spektakl. Po przedstawieniu na wszystkich czekała słodka niespodzianka od króla. Każdy otrzymał czekoladę.

W drodze powrotnej, trochę już głodni, wstąpiliśmy do McDonald”s na mały posiłek. Na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka.

To było urwisko w Puszkarni, na które weszliśmy po drewnianych schodach. Puszkarnia jest pomnikiem geologicznym, położonym na prawym brzegu Wilenki. Jest to tak zwana odkrywka lodowcowa o wysokości 65 metrów i szerokości 260 metrów. Według uczonych, urwisko tworzą warstwy geologiczne, których wiek sięga 20 tys. lat.

Ze szczytu urwiska zobaczyliśmy wspaniałą panoramę okolic Wilna: w głębokiej dolinie płynęła Wilenka, a za nią widniały zabudowania i stawy dawnego folwarku. To są przecież rodzinne strony Tadeusza Konwickiego, patrona naszego gimnazjum.

Zadowoleni i pełni emocji wróciliśmy do gimnazjum, aby wspólnie podzielić się swoimi wrażeniami.

Teresa Gajlun, st. nauczycielka języka polskiego

Beata Martinkiewicz, st. nauczycielka języka litewskiego