Edukacyjno-poznawcza wycieczka do Wilna

11 maja uczniowie klas 8 i IIIG udali się na wycieczkę edukacyjno-poznawczą do Wilna. Wycieczka zaczęła się przy dzwonnicy na placu Katedralnym. Przewodniczka trochę przypomniała ciekawych wiadomości o katedrze. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie dzwonnicy. Jej wysokość wynosi 57 metrów, uczniowie wspięli się na najwyższe piętro wieży (50 metrów) i podziwiali wspaniałe widoki Wilna. Idąc na górę drewnianymi schodami, młodzież miała możliwość obejrzenia mechanizmu, dzięki któremu najstarszy w mieście zegar wybija godziny. Ważnym elementem dzwonnicy są też dzwony, obecnie jest ich sześć. Pierwsze dzwony zostały w niej umieszczone w XVII wieku, najnowsze – już w XXI wieku. Każdy z nich ma swoje imię – św. Kazimierza, św. Stanisława, św. Heleny, św. Anny, bł. Jerzego Matulewicza. Brzmienie wszystkich sześciu dzwonów można usłyszeć podczas mszy św., uroczystych procesji czy innych ważnych wydarzeń religijnych.
Następnie przeszliśmy przez mostek nad Wilenką i drewnianymi schodami wspieliśmy się na górę Trzech Krzyży. Po wejściu na górę podziwialiśmy piękne panoramy wileńskiego Starego Miasta.
Do szkoły uczniowie powrócili z bagażem nowej wiedzy i wrażeń. Przekonali się, że nasz kraj ma wiele wspaniałych zakątków, których zwiedzanie jest nie tylko przyjemne, ale kształci i wychowuje.

Pedagog socjalny Olga Butkiewicz