Edukacyjno-poznawcza wycieczka do Wilna

W czwartek, 1 lutego uczniowie klas 6 i 7 Gimnazjum w Bujwidzach wraz z wychowawczyniami Teresą Gajlun i Beatą Martinkiewicz wybrali się na edukacyjno-poznawczą wycieczkę do Wilna.

Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania cmentarza wojskowego na Antokolu. To jest szczególne miejsce, bo właśnie tutaj sę pochowani żołnierze różnych narodowości.

Cmentarz na Antokolu jest panteonem Republiki Litewskiej. Dziś tu wieczny odpoczynek znajdują litewscy artyści, literaci, aktorzy, sportowcy, politycy i ludzie zasłużeni dla Litwy. Tu spoczywają także obrońcy niepodległości Litwy, którzy zginęli 13 stycznia 1991 r. pod wieżą telewizyjną w Wilnie, a także  żołnierze  straży granicznej zamordowani  w Miednikach w 1991 roku. Ku czci poległych na cmentarzu odsłonięto pomnik ,,Pieta” dłuta Stanislowasa Kuzmy. Uczniowie przyjechali, by oddać hołd poległym w walce za wolność Litwy. Przy pomniku ,,Pieta” zapalili znicze.

Uczniowie nie mieli czasu na nudę, czekało zwiedzanie pięknej starówki. Mokry śnieg w tym  nie przeszkodził. W czasie spaceru  mieli okazję obejrzeć i podziwiać piękną architekturę Starego Miasta.

Następnym celem wycieczki było zwiedzanie Wileńskiej Galerii Obrazów. Na uczniów czekał przewodnik wycieczki, który bardzo ciekawie opowiedział o Pałacu Chodkiewiczów, o wybitnych postaciach z tego rodu. Właśnie tu od 1994 roku mieści się Wileńska Galeria Obrazów, eksponująca dzieła malarzy litewskich i zagranicznych z XVI–XIX w.

Uczniowie na wystawie zobaczyli list wielkiego księcia litewskiego Giedymina, wysłany 25 stycznia 1323 r., w którym chrześcijańscy kupcy, żołnierze, rzemieślnicy, rolnicy i duchowni z całego świata, a zwłaszcza mieszczanie Lubeki, Bremy, Magdeburga, Kolonii zapraszani byli do przybycia i zamieszkania na Litwie. List jest jednocześnie pierwszą wzmianką pisemną o Wilnie.Ten ważny list napisany po łacinie i  przywieziony z Państwowego Archiwum Historii Łotwy w Rydze. Po lewej stronie jest umieszczone  tłumaczenie  na język angielski, a po prawej stronie – na język litewski. 25 stycznia Wilno świętowało swoje 695-lecie.

Przewodnik wycieczki zapoznał uczniów z wystawą obrazów litewskiego malarza,  rysownika i architekta Juozasa Kamarauskasa, który wykonał ok. 5000 akwarel, gwaszy, obrazów olejnych. Ulubionym tematem jego prac były zabytki-kościoły, zamki, domy, mury, bramy z terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, m.in. Wilna, Kowna, Grodna, Trok. Tworzył panoramy i plany Wilna, zwykle dokładnie je opisując, a często załączając pomiary budynków. Na podstawie obrazów J. Kamarauskasa, przewodnik krótko opowiedział historię Litwy oraz miasta Wilna.

Uczniowie mieli również możliwość udziału w zajęciach edukacyjnych, podczas których wykonywali pocztówki. Na nich rysowali kościoły, ulicy i dzielnicy miasta, a także najciekawsze zakątki Ojczyzny. Takie zajęcia odgrywają ważną rolę. One stymulują i motywują do myślenia, kształtują kreatywność, rozwijają pomysłowość.

Czas minął bardzo szybko. Uczniowie pogłębili swą wiedzę z historii Litwy i Wilna. Pełni emocji i wrażeń wrócili do domu.

Teresa Gajlun, st. nauczycielka języka polskiego

Beata Martinkiewicz, st. nauczycielka języka litewskiego