Wielka zbiórka makulatury

W Szkole Średniej w Bujwidzach już po raz drugi od 5 listopada do 5 grudnia trwała wielka akcja zbierania makulatury. Udział w tej akcji wzięli uczniowie od klas 2 – 12.

Makulatura – to surowiec , który może być wykorzystany wtórnie.

Zbierając makulaturę (gazety, czasopisma, zapisane zeszyty, kartki papieru itp.) chronimy przyrodę i ekologię. Zebranie 1 tony tego surowca pozwala zachować od wycięcia 17 drzew. Każdy może przyczynić się do ochrony drzew poprzez dwustronne wykorzystywanie kartek papieru, zwracanie uwagi czy produkty papierowe (zeszyty, koperty, papier do drukarek), których używamy, były wykonane z papieru pochodzącego z makulatury.

Makulaturę zbierały wszystkie klasy. Dołączyli się nauczyciele, wychowawcy i rodzice. Przed rozpoczęciem akcji był ogłoszony konkurs wśród  klas i indywidualnie, kto najwięcej przyniesie makulatury. Nagroda za pierwsze miejsce – wycieczka do Wilna.  Uczniowie zaczęli sumiennie i uczciwie zbierać makulaturę. Chodzili do sąsiadów, sprzątali szufladki w biurku, przynosili stare zniszczone książki. Każdy chciał zwyciężyć, pomagali w tym rodzice: przywozili samochodami, rowerami, nawet wózkiem. Zbierali także wychowawcy klasowi, dlatego że przyniesione przez nich  kilogramy były dodatkowym plusem dla klasy.

Po zsumowaniu wszystkich wyników okazało się, że nasza szkoła za ten czas zebrała ponad 2,5 tony makulatury. Zwycięzcami zostali:

I miejsce zdobyła klasa 7, która przyniosła 812 kilogramów. W nagrodę otrzymała wyjazd do Wilna do zakładów papierniczych w Grigiškės.

II miejsce zdobyła klasa 8, która przyniosła 673 kilogramów.

III miejsce zdobyła zaś klasa 5, która przyniosła 187 kilogramów.

Wśród uczniów zostali wyróżnieni :  Aneta, Piotr, Regina, Jarosław, Gabriela, Rafał, Deiwid, Sandra, Anastasija, Oleg, Daniel, Emilia i Kamila. Wszyscy przynosili bardzo dużo makulatury, która została przekazana do przetwórni surowców wtórnych, a nasza szkoła otrzymała papier toaletowy.

Akcja ta nauczyła oszczędności, wiemy już, że nie wolno zaśmiecać środowiska. W ten sposób będziemy chronić rosnące drzewa, a z zebranej makulatury będzie wiele nowych książek i czasopism.  Zbierając wtórne surowce chronimy przyrodę.

Organizatorka akcji  – nauczycielka geografii

Wiesława Wierzbowicz