Lietuvių literatūros pamoka netradicinėje aplinkoje


Rugsėjo 25 dieną IIIG klasėje lietuvių literatūros pamoka vyko netradicinėje aplinkoje. Kartu su auklėtoja, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, Janina Litvin aplankėme Antakalnio ir Rasų kapines Vilniuje.
Antakalnio kapinėse sustojome ties Sausio 13-sios Gynėjų, žuvusių dėl mūsų tėvynės 1991 metais, paminklais. Šie metai pareikalavo nemažai aukų: žuvo 14 žmonių. Jų pasiaukojamas lėmė, kad mes gyventume laisvoje ir nepriklausomoje Lietuvoje. Netoli palaidotas ir pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos prezidentas Algirdas Brazauskas. Aplankėme ir menininkų kalnelį. Tai – išskirtinė laidojimo vieta, nuo XX a. pabaigos priglaudusi daugybę rašytojų, dailininkų, aktorių, muzikantų. Vaikščiodami po Menininkų kalnelį prisiminėme jau primirštų menininkų, o ir mums negirdėtų, tačiau į Lietuvos meno istoriją įėjusių asmenybių pavardes.
Lietuvoje seniausiose Rasų kapinėse gavome užduotį: reikėjo pagal kapinių planą rasti žymių žmonių kapus ir perrašyti epitafiją nuo paminklo. Sužinojome, kad kapinių šiaurės vakarų dalyje yra kalvelė, kuri nuo XIX a. vidurio vadinama Literatų kalneliu. Jame, kapinių viduryje, palaidoti žymūs lietuvių, lenkų, baltarusių rašytojai ir kultūros veikėjai. Šiaurinėje dalyje – Knygnešių kampelis. Užduotį įvykdėme: radome J. Basanavičiaus, B.V. Sruogos, K. Borutos, M. K. Čiurlionio, V. M. Putino ir daugelio kitų rašytojų, žinomų iš lietuvių literatūros, kapus.
Pamoka pavyko, laikas prabėgo greitai ir įdomiai, o praleista diena buvo kupina neišdildomų įspūdžių.

IIIG klasės mokinė Karolina Majevskaja